Jak się wybudować i nie zbankrutować?

Wszyscy wiemy, że budowa domu to nie przelewki i jej koszty potrafią być naprawdę bardzo wysokie. Tak naprawdę każdy etap budowy generuje spore wydatki, ale dzięki temu – na każdym etapie można również zaoszczędzić. To, jaką kwotę wydamy na wybudowanie domu zależy od wielu różnych parametrów. Przede wszystkim będą to materiały oraz wynajem ekipy wykonawczej. W przypadku osób, które nie posiadają własnej działki pod nieruchomość, należy również wziąć pod uwagę ten koszt. Ale to nie wszystko – każdy wie, że wybudowanie domu to zaledwie początek wydawania pieniędzy. Ogromnym wydatkiem jest wykończenie budynku.

Dobry plan to połowa sukcesu

Każdy sukces zaczyna się od dobrego planu – nie inaczej jest w przypadku oszczędnego budowania domu. Na początku należy zastanowić się, jaka będzie powierzchnia budynku, na jaki typ ogrzewania chcemy się zdecydować czy w jaki sposób będą rozlokowane okna. Choć wydaje się to pozornie nieistotne, ma to ogromne znaczenie na koszty kolejnych etapów budowy czy późniejszego użytkowania domów. Są takie rzeczy, na których z powodzeniem można zaoszczędzić. Są również te, na których oszczędzać raczej nie warto, np. belki drewniane czy konstrukcje dachu. Ale już z dodatkowego balkonu czy wielospadowego dachu z powodzeniem można zrezygnować i w ten sposób zaoszczędzić niemałą sumkę.

Buduj latem, kupuj zimą

Wiadomo, że branża budowlana najwięcej zarabia w sezonie wiosenno-letnim, kiedy pogoda pozwala na prowadzenie budowy. Nic zatem dziwnego, że materiały budowlane – które stanowią największą część kosztów budowy domu – kupowane zimą są zdecydowanie atrakcyjniejsze cenowo w porównaniu z innymi miesiącami roku. Dodatkowo fakt, że kupujemy materiały samodzielnie, szukając najlepszych okazji, również jest doskonałym sposobem na zaoszczędzenie niemałych sum pieniędzy. Trzeba jednak poświęcić tutaj trochę czasu i poszperać na różnego rodzaju forach internetowych czy w magazynach budowlanych. Doskonałym przykładem są belki drewniane, które trzeba kupić jak najlepszej jakości, ale można na nich sporo zaoszczędzić. Co ważne, oszczędzać trzeba z głową. Co to oznacza? Czasami najtańsze rozwiązania okazują się najdroższe. Aby móc cieszyć się realnymi oszczędnościami, koniecznością jest zachowanie zdrowego rozsądku.

Oszczędzanie na fachowcach? Nie rób tego!

Jeżeli na czymś ze stu procentową pewnością nie warto oszczędzać to na pewno są to fachowcy. Co prawda nie zawsze jest tak, że najdroższa ekipa budowlana okazuje się być tą najlepszą, ale jednak… często tak jest. Na pewno nie chcesz, aby konstrukcja dachu była wykonana byle jak, prawda? Właśnie dlatego warto zdecydować się na taką firmę, która cieszy się dobrymi opiniami wśród klientów. Również więźba drewniana nie powinna być tym, na czym próbujemy oszczędzać. Im lepszej jakości drewno, im lepszy fachowiec – tym większe prawdopodobieństwo, że więźba będzie wytrzymała, co pozwoli uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości. Jest to tym istotniejsze, że naprawa więźby dachowej może być nie tylko kosztowna, ale przede wszystkim skomplikowana.